10 "İyi Gelen"
07 Mart 2014


Hayran olduğum kitapları basan yayınevi Steidl'ın kurucusu Gerhard Steidl'ın söylediklerini, 9 yaşında anneannesine "birbirimizi telefonla aramayalım, mektup yazalım, telefon konuşmaları birer hatıra olamaz ama mektup saklanabilir" yazmış bir çocuk olarak kendime fazlasıyla yakın hissettim. Bütün bu dünyanın tamamına karşı olan tutkumdan şu yazımda da bahsetmiştim. Mektup yazmak güzeldir, mektup almak daha da güzeldir. 2014 yılında birinden bunları duymak beni çok mutlu etti.
Still life fotoğrafçılığın çağdaş ustası kabul edilen Mocafico, sanatı için şunu söylüyor:Fletcher Henderson dinlemeye tek kelimeyle doyamıyorum. Evde bir kadeh viskiyle pikaptan dinliyormuş hissine kapılınabilir.

1950'lerin bu ünlü televizyon show'u Louis Armstrong, Elizabeth Taylor, Walt Disney ve Alfred Hitchcock gibi sayısız ismi konuk etmiş. Benim favorilerimden biri de Salvador Dali'nin konuk olduğu 20 Ocak 1952 tarihli bölüm.

Paris'i seviyorum, Annebelle Dexter-Jones'u izlemeye bayılıyorum. Bu yüzden de André Saraiva ve Olivier Zahm imzalı "The Shoe" filmi benim için tam bir ziyafetti. Harika soundtrack'iyle kalbimi daha da çok kazanan bu filmin tadımlık kısmı, Nowness'tan.
http://www.nowness.com/day/2011/6/18/1505/long-weekend-with-andreİşte bir "bilenler bilmeyenlere anlatsın" sitesi. Brainpickings.org, kendini 'bağımsız meraklı zihin' olarak tanımlayan Maria Popova'nın dünyasından oluşuyor. Birçok misafir yazarın da yer aldığı bu sitede hayat ve sanata dair hem ilham, hem bilgi hem de fikir veren çok sayıda harika makale okuyabilirsiniz.Hayalgücü, kıvrak zeka ve espri yeteneğine - durum ne olursa olsun- hayranlıkla bakarım.

Bugün 85 yaşında olan ve günlük hayatın absürd ve ironik anlarını siyah-beyaz karelere harikulade bir biçimde taşıyan Elliott Erwitt fotoğrafları, her daim insanı iyi hissettirenlerden.
Fotoğrafçılıkla daha yakından ilgilenler, Erwitt fotoğrafları üzerinden öğrenilenleri anlatan bu başarılı yazıdan keyif alabilir.
http://erickimphotography.com/blog/2013/09/23/14-lessons-elliott-erwitt-has-taught-me-about-street-photography/

begumb@gmail.com