Beyaz Sayfa Açma Meselesi
04 Mayıs 2014
Bir insan, hayatı boyunca birkaç defa "yeni (beyaz) bir sayfa açmak" durumunda kalabilir. Bir yakınını kaybedebilir, yıllardır birlikte olduğu kişi tarafından terkedilebilir, işinden olabilir veya sağlığı bozulabilir. Her durumda atılması gereken adımlar temelde aynıdır.

İşte hayatınızda - her ne sebeple olursa olsun - temiz bir sayfa açmak için yapmanız gerekenler:

1- Kabul edin.
Büyük acılardan sonra ayağa kalkabilmenin ilk adımı kabul etmektir. Bir şeyleri geriye sarmaktan vazgeçin, yaşanılan şeyi olduğu şekliyle kabul edin.

2- Bakış açınızı değiştirin.
Çok yüksek ihtimalle yaşadığınız kötü olaya yalnızca bir pencereden bakıyorsunuz. Oysa yaşadığınız acı her ne ise o insanlar veya olayla ilgili başka noktaları değerlendirmeye çalışabilirsiniz. Her kötü düşünceyi alt edecek bir iyi düşünce geliştirin.

3- Acı ve acı çekmek arasındaki farkı öğrenin.
Birçok tatsız durumda acı kaçınılmaz olsa da ne şekilde acı çekeceğiniz tamamen size bağlıdır.

4- Yalnızca içinde bulunduğunuz anlarla başa çıkmaya çalışın.
O an her ne yaşayacaksanız onu yaşayın, bir ömrün nasıl böyle geçeceğine hayıflanmanın hiçbir yararı olmayacağı gibi zaten zayıf olan sinir sisteminizi daha da zora sokacaktır. Süreçlere değil, yalnızca içinde bulunduğunuz ana odaklanın.

5- Yakınlarınızla vakit geçirin.
Hiç şüphesiz yakınlarınızın desteğine en çok ihtiyacınız olan dönemdesiniz. Yalnız kalmak istemeniz anlaşılır bir durum ancak bunun dengesini iyi kurun. Sevdiğiniz ve varlığınızla mutlu ettiğiniz insanlar iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

6- Spor yapın.
Uzun, sakin yürüyüşlerin pek de sırası değil. Daha çok düşünmenize sebep olacak bu aktivite yerine kalp ritminizi artıracak, tamamen bedeninize odaklanmanızı sağlayacak egzersiz programlarını takip edin.

7- Tutku duyduğunuz şeylere vakit ayırın.
Sizi heyecanlandıran, ilgi duyduğunuz her ne ise onu daha çok yapın.

8- Ders çıkarın, şükredin.
Hayatta her şeyden bir ders çıkarılabileceğine ve şartlar ne kadar kötü olursa olsun şükredecek bir şeyler olduğuna inanın. Her ne yaşadıysanız, artık yeni bir insansınız. Bunun iyi yönlerini keşfetmeye çalışın.

"Gölgelerden korkmayın, bunlar yakın bir yerde ışık olduğu anlamına gelir."
Ruth E. Renkel

begumb@gmail.com