Bir Teklifim Var
25 Nisan 2014
Okumaktan en çok keyif aldığım yazarlardan biri olan Ayfer Tunç’la Okumak Üzerine sohbetimizde, ona en sevdiği romancıyı sormuştum. “Çok.. ama ilk sıraya Ahmet Hamdi Tanpınar’ı koyarım. Bu çağın yazarları olarak hemen hepimiz onun soyundan geliyoruz.” demişti.

İşte ben de ismini, çağın yazarlarına ilham veren bu büyük romancıdan alan bir festivalden, “İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali”nden bahsetmek istiyorum. 2009 yılından bu yana kitap tukunlarına edebiyatla dolu bir hafta vaad eden ve Türkiye ve dünyadan yazarlar, yayıncılar, eleştirmenler, çevirmenler ve gazetecileri bir araya getirerek fikir alışverişinde bulunmalarına ve yeni isimler keşfetmelerine olanak sağlayan ITEF, bu yıl da “Şehir ve Yolculuk” temasıyla yola çıkmış. Kalem Kültür tarafından hayata geçirilen ve bugün sayısız destekçinin sayesinde ayakta kalmayı başaran festival, bu yıl 6. kez gerçekleşiyor.5-11 Mayıs 2014 tarihleri arasında İstanbul’un çeşitli noktalarında gerçekleşecek söyleşilere bakarken tek kelimeyle heyecanlandım diyebilirim.

Andrzej Bart, Inka Parei, Alison Pick, Murat Belge, Ece Temelkuran, Cem Erciyes ve Hakan Bıçakcı gibi birçok önemli ismin yer alacağı söyleşilerle ilgili, www.itef.com.tr adresinden siz de detaylı bilgi alabilir, tüm etkinlik programına göz atabilirsiniz. Vehbi Koç Vakfı’nın ana sponsorluğunda gerçekleştirilen ITEF’in tüm etkinlikleri halka açık ve ücretsiz.

5 Mayıs’ta Atatürk Kitaplığı’ndaki “Çağdaş Polonya Edebiyatı” başlıklı söyleşiyle başlıyorum ben, “Şehir ve Yolculuk”a. Gelirseniz, görüşürüz.

begumb@gmail.com