İşte O 20 Kadın!
05 Ocak 2014
Bir kadın nasıl iz bırakmalı” başka bir yazımın konusu olsun demiştim en son. Angella M. Nazarian, öyle bir kitap hazırlamış ki, işte bir kadın böyle iz bırakmalı diye cevap veriyor adeta. Tam 20 isim. Simone de Beauvoir, Frida Kahlo, Ella Fitzgerald, Anaïs Nin, Martha Graham, Wangari Maathai, Estée Lauder, Zaha Hadid, Helen Suzman, Jacqueline Novogratz, Amma, Conchita Cintrón, Forugh Farrokhzad, Golda Meir, Rigoberta Menchú Tum, Nawal El Moutawakel, Marina Silva, Somaly Mam, Dharma Master Cheng Yen ve Gertrude Berg. Kimiyle çoktan derin bir ilişki kurmuş, kimininse adını henüz duymamış olabilirsiniz.

Onlar dünyaya gerçek anlamda iz bırakmış ve burayı bulduklarından kat be kat güzel bırakmaya hayatlarını koymuş insanlar. O güne dek varolmamışı yaratmış, bir ilk olmuş ve hayata yepyeni bir şey katmış kadınlar. Yazardan dansçıya, aktivistten ruhani lidere, hepsinin kendi ruhunu ifade etme şekli bambaşka. Ortak özellikleriyse bunu sayısız insana ulaştırabilecek bir yol seçmiş olmaları.“İlham”, bazen içini çok da doldurmadan kullandığımız sihirli bir kelime. Oysa öyle bir güce sahip ki, dünyayı değiştirebilir. Nitekim buradaki 20 kadın milyonlarca kişiye yıllarca ilham kaynağı olmuş, olmaya da devam ediyor. İşte bu kitap da bu hayatta herkesin bir tutkusu olduğunun ve özel bir biçimde bunu hayata taşıyabileceği gerçeğinin altını çiziyor. Kitabı basan yayınevi Assouline’in en sevdiğim tarafı, kitaplarında bolca alıntılara yer vermesi. İşte “Pioneers of the Possible” da yine bir alıntı ziyafeti sunuyor.İşte ilk 10’um:

1- Dinlemek, sadece bekleme sabrı göstermek değil, aynı zamanda soru sormayı öğrenmektir.
Jacqueline Novogratz

2- Asıl mesele yaşamın uzunluğu değil, ne şekilde yaşandığıdır. Eğer bir insan olumlu başarılar gösterir ve başkalarına yardım ederse, bu erdem dolu bir hayat demektir.
Dharma Master Cheng Yen

3- Tecrübelerinizden öğrendikleriniz altından daha değerlidir. Bir eviniz varsa yanıp kül olabilir. Her türlü mülk kaybedilebilir, ancak tecrübeleriniz sonsuza dek sizindir. Onları saklayın ve kullanmanın bir yolunu bulun.
Somaly Mam4- Hayal kurmaktan asla vazgeçmem, hatta çocuklarım, babam ve sevdiğim adam için bile. İşte tam da bu yüzden babam, çocuklarım ve bu adam beni seviyor.
Marina Silva

5- Hayat, insanın cesaretine göre büyür veya küçülür.
Anaïs Nin

6- İnsan kadın olarak doğmaz, ona dönüşür.
Simone de Beauvoir

7- Beden, kelimelerin söyleyemediğini söyler.
Martha Graham

8- Boğa cesursa, o başa çıkması kolay bir düşman demektir; tıpkı cesur bir adam gibi. Beklenmeyen hamleyi yapan korkak adam veya boğadır.
Conchita Cintron

9- Şarkı söylemekten daha iyi olan tek şey, daha fazla şarkı söylemektir.
Ella Fitzgerald

10- Yalnızca hayal kurmaya cesaret edenler gerçekten bir şeyi başarabilirler. Kendilerine sürekli “Bu gerçekçi mi? Bu yapılabilir mi? Denemeye değer mi?” diye soranlar hiçbir şeyi başaramazlar. Ne gerçeğe uygundur? Bir taş mı? Çoktan var olan bir şey mi? O gerçekçilik değildir. O ölümdür.
Golda Meir

Kitap için hazırlanmış harika bir de video var. Sonunda Angella Nazarian’ın hatırlattığı gibi; “Görünmezi görenler, imkansızı başarabilirler. “ diyelim ve sizi bu harika 20 kadınla başbaşa bırakalım.*Kitabı Assouline Bebek mağazasından satın alabilirsiniz.
Cevdet Paşa Cad. 25/A Bebek

begumb@gmail.com