Liderlikten Daha Önemli Bir Şey Var
04 Şubat 2015
Bir fikre inanmak, ne olursa olsun arkasında durmak ve gerçek anlamda risk almak. Sürekli eleştiren ancak taşın üstüne taş koymayan insanların (tam 3 yıl önce yazdığım bir yazıda bu gruptan bahsetmiştim) her geçen gün arttığı günümüzde yeterince saygı duyulacak bir meziyet.

Ama bir şey daha var ki, belki bu durumdan bile kıymetli. Bir fikre inanan, gerçek anlamda risk alan birini -yine bir risk alarak- desteklemek.

İşte tam da Derek Sivers'ın TED konuşmasında bahsettiği bu videoda olduğu gibi.Belki birçoğunun "kafası iyi heralde" yorumlarına maruz kalarak, içinden geldiği gibi dans eden bir adam. Ve ardından biri daha. Sivers'a göre, liderin lider olmasını sağlayan o insan. Hiç şüphesiz sonradan katılanların aldıkları riskler azaldıkça, liderliğe katkıları da aynı oranda azalıyor.

Siz de birilerini desteklemeden önce kendini garantiye alanlardan olmayın. Herkesin sığ bulduğu bir filmi beğendiyseniz, göğsünüzü gere gere beğendim deyin mesela. Havalı toplantı odalarında birinin tüm katılımcılar tarafından topa tutulan fikrini, inanıyorsanız şayet, savunun sonuna kadar. Birileri için, onları dans pistinde yalnız bırakmayan insan olun.

Ama sadece gerçekten dans etmek istediğiniz için!

Begüm Başoğlu

begumb@gmail.com