Neden Dans?
29 Aralık 2014
Yaşadığım şehirde, yaşadığım en büyük sıkıntılardan biri gece klüplerinde hiç yaşayamıyor olmam.

Koca beton yığınları gibi duran, bağıra bağıra konuşmaya çalışan, yerinden hiç kımıldamayan ve ellerinde içki & sigara ile durmadan etrafa bakan,sanki ilk defa görmüş gibi, zaten her gün gördüğü aynı insanlara muck nasılsın, iyiyim, sen rap'ini yapan, geleni ve gideni gözleri ile listeleyenler arasında yer bulmaya ve nefes almaya çalışmak (boyumun kısalığını da hesaba katarsak) ve asıl dışarı çıkma ve gece klubüne gitme amacım olan Dans etmeyi rutin bir şekilde, başka bir zamana bırakarak, geceyi bir florasan ışığı eşliğinde, Taksim büfesinde tost vs yiyerek bitirmek.

O kadar çok eksikliğini yaşıyorum ki, aklımda haftasonu yaklaştığında hep bu var Dans etmek istiyorum! Nereye gitsek? Bir ev partisi bulur muyuz, belki orada sadece durmayan, spontane dans etmeye başlayanlar olur... şeklinde sayıklıyor oluyorum.

Güzel müzik dinlemek ve eşliğinde vücudumu ritmine bırakmak, her şeyi unutmak, o anda kaybolmak istiyorum. Bize bu özgürlüğü sağlayan eşsiz şeylerden biri dans! Bu kadar dert arasında bu ne ki Bahar demeyin, dansta da sekste olduğumuz gibi tutuculuk şampiyonuyuz. Ve bence bu hayatımızı etkiyor. Vücudumuz ile barışık olmamamız bence zincirleme tüm hareketlerimizi değiştiriyor. Ne giydiğimizden tutun kendimize güvenli gözükmemize kadar.

Gözlem yaptığımda çok az insanın vücudunun gerçek dans etme güdüsünü keşfettiğini veya kapasitesi ile dans ettiğini görüyorum. Kadınların çoğu kliplerden, filmlerden öğrendikleri seksi gözükme figürlerini uyguluyor oluyorlar, yani mesela yavaşca yanındakine popo sürtme ve aşağı doğru iniş pozisyonu, erkeklerin çoğu ise bir ayak sağa, bir ayak sola ve elde içki ile sabit duruş ya da maça gelmiş eller yukarı pozisyonu figürü. Aman gülerler filan, ağır duralım.Yani düşünsenize bu kadar farklı özelliklere sahip bizlerin dans etmede neredeyse seri numarası aynı robotlar gibi fix davranmamız garip değil mi? Sizce Michael Jackson bu figürleri bulabildiyse biz de farklı şeyler bulamaz mıydık ?
Ama işte maalesef bu kapasiteyi ortaya çıkarmak için yaşadığınız kültür ve şehrin de insana yardım ediyor olması gerekiyor. Güzel müzik çalan bir sürü mekana ve gerçekten o modda olan arkadaşlara ihtiyacımız var.Dışarı çıkış amacı sadece görmek ve görülmek olmayanlar, sadece ayakta durmayanlar, nasıl gözüktüklerini umursamayanlar, dans etmek için giyinenler arıyorum. Pop starlarımızın birçoğunun kıpırdamadığını, çekim yapmak için aradığımda bir tane bile güzel dans atölyesi bulamadığımı, baletlerin kıyafetlerinin hala bir konu olduğunu ve en önemlisi ülkemizde müziğin hiç farklılaşmadığını da hesaba katarsak haklı olabilir miyim? Galiba bizim için dans bir düğün aktivitesi,müziğimiz ise daha çok sevgiliye ve allaha haykırmak için kullanılan bir acı gösterme aracı.


Bu nedenle blank'in bu sayısını dans'a ithaf etmek istedik, belki şehre bir enerji gelir herkes yeni yıla Flash TV'deki 24 saat high konuklar gibi dans ederek girer dedik.