"Adam Gibi" Parfüm Önerileri
26 Aralık 2013
Bu yazıyı yazmaya başlamadan önce bir deney yapmak istedim. Bir sabah evden parfümümü sıkmadan çıktım ve en yakın parfümeriye girip sevdiğim erkek kokularını tek tek kokladım. Calvin Klein Eternity, Giorgio Armani Acqua Di Gio, Issey Miyake L’eau D’Issey, Bleu de Chanel, beni burada açıklamak istemediğim bir yerlere götürdü. “Bu kadar çok sevdiğim erkek parfümü varken neden o kokuları başkalarının teninde duymakla yetiniyorum ki?” diye düşündüm. Çünkü kızlar kız gibi kokmalı da ondan! Tamam, bu kurala sadık kalan bir ruha sahip olduğumu inkar edemem ama güzellik editörlüğü demek, zaman zaman kurallarınızı yıkmak demektir! O nedenle içlerinden birini o günkü parfümüm olarak seçtim ve tepeden tırnağa her yerime sıktım. Satış uzmanının şaşkın bakışlarına gülümseyerek karşılık verdim ve oradan hızlı adımlarla uzaklaştım.

Deneyimin sonuçlarını yazının sonunda açıklıyor olacağım. Fakat önce, farklılık arayan ama benim yaptığım gibi bu derece ‘asi’ ve ‘radikal’ bir davranışı kabul edemeyecek olanlarınız için daha basit bir çözüm önerim var: Unisex parfümler.

Ne çok tatlı ne çok çiçeksi. Hem feminen hem de maskülen özellikler taşıyan androjen parfümlerden söz ediyorum. Genellikle taze, temiz ve serin kokular bunlar. İlk sıkışta limon, bergamot gibi narenciye kokuları duyuluyor. Lavanta, iris, amber, portakal çiçeği, deri, paçuli, odun ve vanilya notaları ağırlıkta. Hatta ilk hissedilen çiçek notaları bile olsa, dipteki deri, tütün ve odunsu notalar dengeyi sağlıyor. Mesela 90’lı yıllarda duş alırcasına sıktığımız Calvin Klein CK One ve CK Be unisex parfümlerin en bilinenleri diyebiliriz.

Deneyimin sonucuna gelirsek: Gün boyu karşılaştığım herkes istisnasız temizlik koktuğumu söyledi. Ne romantik, ne tatlı, ne çiçekli, ne de seksi, sadece temiz. Bu benim gibi temizlik takıntısı olan biri için harika bir iltifat, daha doğrusu gerçek! Çoğu, erkek parfümü sıktığımı anlamadı bile. Gün boyu, kadınların çoğunlukta olduğu toplantılarda sarılmalar, vedalaşmalar biraz uzun sürdü sanki... Bana gelince; bu kokuyla günümü geçirmek muhteşemdi. Yüzümde tatlı bir gülümseme, aklım bir yerlerde, mutlu mesut bir gün geçirdim. Birazdan kendime yılbaşı hediyesi almak üzere o parfümeriye geri döneceğim.

Herkese yüzünü güldüren, içini ısıtan, mutlu anılarla ve kokularla dolu bir yıl diliyorum.