Sizi Tanıştırmak İstediğim Biri Var
21 Nisan 2014
Yağlı, gözenekli, siyah noktalı ve akneye meyilli ciltler bir adım öne çıksın!

Bundan birkaç yıl önce kendimi bu gruba dahil edebilirdim. 30 yaş aknesi yaşayanınız varsa ne demek istediğimi iyi bilirsiniz. Ergenlik döneminde tek bir sivilcem yokken, 30’umdan sonra birden bire tüm yüzümü kaplayan acılı, iltihaplı, kıpkırmızı canavarlarla çok uğraştım. Uzun süren tedavi süreci sonunda bu sorundan kurtuldum ama psikolojik izlerini hala taşıyorum.

Tedavi sürecinde, doktorumun reçete ettiği ilaçlar ve dermokozmetik ürünlerin yanı sıra kil maskeleri de haftalık bakım rutinime girmişti. Şimdi ise arada bir çenemde minik bir Tanrı misafiri (artık sivilcelere canavar demiyorum) belirdiğinde ya da makyajımla uyuduğum gecelerin sabahında (evet güzellik editörleri de hata yapabilir) onlardan yardım alıyorum.

Bir adım öne çıkanlara da kil maskesiyle tanışmalarını şiddetle öneriyorum. Çünkü, kil ciltteki fazla yağı, kiri, ölü deriyi emerek derinlemesine temizlik sağlıyor. Ayrıca kan dolaşımını da hızlandırma etkisi var. Maskenin ardından cildinize dokunduğunuzda yumuşacık ve pürüzsüz olduğunu görebiliyorsunuz. Haftada bir ya da iki kez uygulamanız yeterli.Kil maskesi kullanım kılavuzu
1-Kil maskesi yapmak için en doğru zaman banyodan sonra gözeneklerinizin açıldığı ve cildinizin gevşediği an. Duştan çıkın ve cildiniz hala nemliyken maskeyi sürün.

2-Maskeyi göz ve dudak çevrenizden uzak tutun. Oradaki ince ve hassas derinin bu kadar yoğun bir ürünle karşılaşması gerekmiyor.

3-Kil maskesini ince bir tabaka olarak uygulayın. Kurumaya başladıkça ıslak his yerini kuru ve sert bir dokuya bırakacak ve rengi açılacak.

4-Maskenin tamamen kurumasını sakın beklemeyin. Yüzünüzü kıpırdatamayacağınız kadar sertleştiğinde çok fazla bekletmişsiniz demektir. Bu aşamada artık maske görevini çoktan tamamlamış ve hızını alamayıp cildinizin doğal nemini emiyor olacaktır. Maske hala biraz nemliyken yüzünüzü yıkayın.

5-Maskeyi asla sıcak suyla yıkamayın. Ilık, hatta soğuğa yakın suyla temizleyin. Bu kolay bir iş değil. Kil maskesi temizlemek için ıslak bir pamuk da kullanabilirsiniz. Ama lütfen bunu yaparken cildinizi hırpalamayın.

6-Yanaklarınız kuru, t bölgeniz yağlıysa, kil maskesini sadece alın, burun üstü ve çenenize sürmeniz yeterli.

7-Arada bir ziyarete gelen minik sivilcelerin üzerine az miktarda sürüp birkaç saat beklemek işe yarıyor.

8-Ciddi bir akne problemi yaşıyor ve tedavi görüyorsanız dermatoloğunuza danışmadan maske uygulamayın.