Makarna Hakkında 15 Gereksiz Bilgi
25 Şubat 2014
1993 yılında Roma'da kalp krizinden ölen Federico Fellini makarna aşkını şöyle ifade etmiş: “Hayat, makarna ve büyünün bir kombinasyonudur.
Kamera karşısında çıplak olarak oynarken pek de rahat hissetmediğini ifade eden Sophia Loren “Gördüğünüz her şeyi spagettiye borçluyum“ demiş.
Hafif deli olan ve benim yaşlanmak istediğim, kendisinin doğuduğu Nice'li (o zaman İtalya sınırı içindeydi) Giuseppe Garibaldi makarnayı şöyle tırnak içine aldırtmış “Size yemin ederim, İtalya'nın bütünlüğünü koruyacak ve birleştirecek tek şey makarna olacaktır.1- ”Pasta” kelimesi biz Türkler için biraz karışık aslında! Çünkü pastacılık, kek ve tatlıyla karıştırılıyor. Hisli bir millet olduğumuzdan bunu da hissettik sanırım! :) Köken Latince'de pastacılığa (pastry ) ve hamura (dough) dayanıyor. Şöyle matematikleştirebilirim.
Hamur*(Makarna+Tatlı) / Tan30 + hahahahahahahah

2- Makarnanın kökleri Çin'de olmasına rağmen, su ve unu karıştırma işlemi Marco Polo'nun 13.yy'da Çin'den dönerken getirdiği efsaneden öteye geçmez.

3- Napoli Kralı Ferdinando II'nin talebi üzerine Cesare Spadacinni tarafından ilk bronz makarna yapma aleti dizayn edilmiştir.

4- 18.yy'nın ortalarında “macaroni”, züppe (dandy) erkeklerin abartılı ve kabarık saç modellerine refere etmiş olup genç İngiliz aristokratların büyük İtalya seyahatlarınden sonra bozuk paraların üzerinde “macaroni” vurgulanmıştır.

5- Semolina ununun kıvam alabilmesi için fazlaca yoğurulması gerektiğinden ve yüksek işçi maliyetlerinden dolayı kuru makarna İtalya'da lüks kategorisi olarak sınıflandırılmış. Napoli'deki endüstri devrimiyle beraber, süreçlerin yüksek hacimde kuru makarna üretimine izin vermesiyle bugünkü “beni doyuran” durumuna gelmiştir.6- Dünyanın en önemli pasta üreticisi Pietro Barilla, un analizini siyah takım elbisesinin manşetine un serpip kuvvetlice üflermiş. Eğer un iz bırakmadan uçup giderse un kuru,iyi öğütülmüş ve makarna yapımı için 10 numara 5 yıldız olduğu sonucuna varırmış.

7- Amerika’daki ilk makarna üreticisi olan Fransız Antoine Zerega, 1848 yılında Brooklyn'de üretime geçmiştir. Firma hala faaliyet göstermektedir.

8- Makarnanın içinde sağlığımıza yararlı 6 amino asit vardır.

9- 230 gr spagetti =345 kalori
230 gr spagetti+2 yemek kaşığı zeytinyağı=545 kalori

10- 1 Nisan 1957 yılında,BBC ,seyirciyi, spagettinin ağaçta yetiştiğine ve soğuk havanın hasatı ciddi anlamda sekteye uğrattığına dair kandırmıştır.11-Dünyada 600’den fazla makarna şekli olsa da ,Türkçe’ye çevirdiğimizde çok iştah açıcı değiller...

Spagetti - Tel / Vermicelli - Ufak solucan / Farfalle - Kelebek
Orechiette - küçük kulak / Linguine - Küçük dil / Ravioli - Ufak turp12- İtalyanlar makarna yerken çatal ve kaşığı aynı anda kullanmıyorlar. Sadece çatal kullanılıyor! Çatalı makarnaya doğru itip kıvırıyorlar.

13- 25 Ekim Dünya Makarna Günü'dür. Evet böyle bir gün var! :)

14-Makarna birçok renkte olabiliyor.
Siyah-Mürekkepbalığı
Kırmızı-Domates
Yeşil-Ispanak
Sarı-Safran

15- ”Al dente” ve “karbonhidrat” olayına girmiyorum! Hepimiz uzmanız bu konuda...Sanırım al dente, al turco oluyor-bolca haşla. Ben öyle severim :)