Pembenin Anatomisi
27 Ekim 2013
Bu yazıyı yazmamızın sebebi benim pembe rengini hiç sevmeyip Erman'ın çok sevmesi değil, pembenin geçmişten bugüne birbirinden çok farklı şeyleri temsil etmiş olması.

Ders: Tarih
Konu: Pembe'nin Anatomisi

Pembe renginin geçmişi milattan önceye dayanıyor. Pembe hakkında ilk defa Odyssey destanında bahsedilmiş. 13. ve 14. yüzyıllarda daha moda rengi olmasa da bazı ressamların çalışmalarında İsa'nın elbisesi rengi pembe olarak çizilmiş. Rönesans zamanında evliliğin simgesi olarak resimlerde kullanılmış. 18. yüzyıla gelindiğinde pastel renkler tüm Avrupa Krallıkları'nda çok moda olmaya başlamış. Fransa kralı 15. Louis'nin metresinin en çok giydiği renk olduğundan o dönemde yasak aşkın ve baştan çıkarmanın temsili olmuş. 18. yüzyılın sonlarına gelirken masumiyet ve çocukluğun sembolü olarak resimlerde görülmüş. (Gördüğünüz üzere kafası çok karışık yaratıklarız, ama daha bitmedi).
PEMBE kadın rengidir tartışmasını hala sürdüren dar görüşlü arkadaşlara şimdi tarihi kanıtlarla geliyoruz (Renkleri cinsiyete göre sınıflandırmak bile ne kadar da saçma aslında). 19 yüzyıla gelindiğinde İngiltere'de oğlan çocuklarını pembe kıyafetler, kurdelalar, dekorasyonlar içinde görüyoruz. Bunun bir sebebi de İngiliz asker üniformalarının kırmızı olması. Adam olmuş erkek kırmızı giyerken erkek çocukları pembe kıyafetler giyiyor. Yani o dönemde erkek çocukların kıyafetleri pembe!
20. yüzyıla girerken pembe daha da güçleniyor. Jean Cocteau gibi sürrealist sanatçılar işlerinde daha canlı bir pembe kullanmaya başlıyorlar. 1920'li yıllarda pembe erkek modasında etkin bir yere sahip oluyor. Erkek takımlarında birçok zaman pembe rengini görüyoruz.
Ardından Nazi Almanyası'nda; toplama kamplarında, homoseksüellere zorunlu olarak pembe üçgen giydiriliyor. Bunun sonucunda da pembe üçgen Gay Hakları Hareketi'nin sembolü oluyor.
Bazı toplumlarda pembe halen daha erkek rengi olarak tanımlanır, mavi ise kız rengi. Bu toplumların konuyla ilgili açıklaması da pembenin daha güçlü ve kararlı bir renk olmasından dolayı erkeklere daha uygun olduğu.