Bir Zamanlar Mexico City’de: 3.Bölüm
24 Mayıs 2014
Casa Azul’de Yanıltıcı Görüntüler

Frida Kahlo'nun doğup büyüdüğü ve 13 Temmuz 1954 tarihli ölümünden önce ömrünün son 13 yılını fırtınalı bir aşk ilişkisi yaşadığı ve kendisi gibi Meksika'nın simgesi haline gelmiş muralist Diego Rivera'yla paylaştığı evi Casa Azul'deyiz. Frida Kahlo'nun ölümünün ardından Diego Rivera tarafından korunmaları amacıyla saklanan ve 2004 yılında müze yetkililerinin Casa Azul'ün kullanılmayan odalarında yaptıkları keşif sırasında ortaya çıkan Kahlo'ya ait yüzlerce kıyafet ve aksesuar "Görüntüler yanıltıcı olabilir" adı altında Casa Azul'de sergileniyor. Sergi aynı zamanda ressamın ilham kaynağı olduğu Gaultier, Tisci gibi tasarımcıların Frida Kahlo anısına hazırladıkları tasarımları da koleksiyonuna katmış.
Gelin birlikte Frida Kahlo ve Diego Rivera'nın ölümlerinin ardından Mexico City'nin en önemli ve en çok ziyaret edilen müzelerinden biri haline gelmiş Casa Azul'de bir tur atalım. Casa Azul'ün mutfağında Frida ve Diego'nun isimlerinin ölümsüzleştiği duvara bir göz atıp yemek odasına açılan kapının ardında, bir dönem Leon Troçki'ye de ev sahipliği yapmış Diego Rivera'nın odasına geçelim. Yirminci yüzyıl Meksika sanat tarihine bizzat tanıklık etmiş birçok ressamın eserlerinin duvarları süslediği merdivenlerden çıkıp Frida Kahlo'nun stüdyosuna, sonrasında da halen kendisinin küllerini barındıran Kahlo'nun yatak odasına ilerleyelim. Yatağın hemen karşısındaki kapının ardındaki volkanik kayalardan oyulmuş merdivenlerden inerken iç avlunun kobalt mavisi gözlerimizi kamaştırsın.

Tropik yeşilin maviyle bütünleştiği muhteşem avlunun sonunda ise Frida Kahlo'nun feminist, komünist ve Meksikalı kimlikleriyle trajik geçmişinin ve sağlık sorunlarının harmanı, halen ressamın kullanmış olduğu tütün ve parfüm koktukları söylenen kostümleri ve aksesuarlarının bulunduğu sergi bize Frida'nın yirmibirinci yüzyıl kadını için nasıl bir ilham kaynağı olduğunu göstersin...