Got Milk?
19 Nisan 2014
İtalya’nın en şık şehirlerinden biridir Verona. Beyaz ve pembe mermerlerle kaplı sokaklarında yürürken insanın zaman zaman bu nasıl bir zenginliktir diyesi gelir. Şehrin tarihi merkezinin göbeğinde yer alan Piazza alle Erbe’ye de pek tabii ki hayran kalınır. Ancak konu gastronomi oluğunda pizza menülerinden ve restoranlarından uzak durmak gerekir. Zira manzara muhteşem, ama tabaklar ve içkiler turistik kıvamdadır. Verona’da Vinitaly vesilesiyle geçirdiğim birkaç günde ben de kendime alternatif birkaç nokta belirledim. Bunlardan birisi de Archivio.

Piazza alle Erbe’nin neredeyse birkaç adım ötesinde olmasına rağmen bambaşka bir dünya var Via Rosa’da. Sokağın neredeyse başında bulunan Archivio ise, eğer bar kültürüm beni yanıltmıyorsa, karşılaştığım en tatlı barlardan biri. İtalya’da bir gelenek haline gelmiş Aperitivo saatini Verona’nın merkezinde geçirmek için de ideal bir mekan. Son birkaç senedir bar ortamlarını kasıp kavuran hafif speak easy hafif prohibition era’ya göz kırpan havasıyla vintage parçaların ahşapla kombinlendiği bu ufak bar aynı zamanda Verona’nın genç profesyonelleriyle hipster’larının da bir araya geldiği nokta.Aperitivo’da ne içilir peki... Tabii ki Aperol Spritz ya da Campari Spritz arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ya da playing it safe modunda birra alla spina’nızı yudumlayabilirsiniz. Ancak Archivio’da gözüme ilişen ve son zamanlarda daha sık karşılaştığım tatlı kavanozlarda sunulan kokteyllerin buradaki versiyonları gerçekten iştah açıcı görünüyorlardı. En son denediğim Got Milk? de bu yazıda olmayı hak ediyor. Archivio’nun ortaklarından ve aynı zamanda mixologisti Raffaele’nin elinden çıkma bu tarif yeni bir haftasonuna başlarken size taze bir alternatif sunabilir. Tabii güzel bir rom bulabilmeniz şartıyla.Got Milk?
Archivio’nun tarifi
1 ölçek Rhum Agricole (şeker kamışı pekmezi yerine suyundan elde edilen Rom. Karayipler’de yaygın bir Rom damıtma yöntemi.)
1 ölçek badem sütü
1 ölçek taze lime suyu
1 taze çarkıfelek meyvası içi
1 splash Cointreau

Her bir malzeme sırayla shaker’a eklenir, havalı hareketlerle çalkalanır ve sonrasında tombik kısa bir kavanozda bol buzla servis edilir.