Sisteme Reset Atma Zamanı
07 Nisan 2014

Gastronot Juico’nun mutfağından bildiriyor.

Juico eşittir?
Deniz: Juico eşittir tazelenmek. Hem ürünün kendisinin özelliği, hem de insanın Juico’yu deneyimlerken hissettiği şey. Komple vücudunun, ruhunun, beyninin tazelenmesi gibi bir şey söz konusu.

Sedef: Benim için de iyi hissetmek. Vicdan azabının tam tersi yani. Her anlamda.

Juicing / Juice cleanse nedir?
Sedef: Juice cleanse sindirim sistemini bir süreliğine dinlendirerek vücudu arınmaya, yeniden yapılanmaya ve onarıma vakit ve enerji ayırması için vücuda izin vermek, kısacası bu. Juicing ile aslında sistemi arındırmak gibi bir hedefin olmayabilir. Juicing’i her sabah kahvaltı yerine bir yeşil su içerek de yapabilirsin mesela, juice cleanse bunun bir sonraki aşaması.Peki, ne zaman tanıştınız bu juice cleanse sistemiyle?
Sedef: Ben 2010’da New York Barclays’de çalışırken ilk defa 24 kişi juice cleanse yaptık. Şirketten bir arkadaşım Wall Street Journal’da çıkmış bir yazıyı gönderdi, ‘Wall Street has met with juice cleanse’ diye. Biz de gaza gelip, isim toplayıp, 24 kişi üç günlük kürü yaptık.

Deniz: Ben de aynı yıl New York’a gittiğimde Sedef bahsetti juicing’den. Daha önceden hiç bilmiyordum, zaten Türkiye’de juice cleanse diye bir şey yok o sırada. Dolayısıyla, of dedim, müthiş bir fikir. Sonra Türkiye’de nasıl olabilir diye düşünmeye başladık.

Diyet vs. Juice cleanse?
Sedef: Juice aslında diyete destek sağlar. Ama diyetle hiç alakası olmayan insanlar da juice cleanse yapabilir. Sadece kilo vermek için juice cleanse yapmanın pek bir anlamı yok. Ama burada şöyle bir parantez açmak lazım, örneğin hafta sonu çok yemek yedim, ya da bir tatile gittim, iki kilo aldım, o zaman juice cleanse’le o kiloyu verirsiniz. Ama uzun sürelik vereceğim bir kilo var diyorsan o zaman sen diyetini yap, sporunu yap, ama o diyete bir ivme vermek için üç günlük cleanse yapabilirsin. Ya da hiç diyet yapmadın, ama sağlıklı beslenmeye, spor yapmaya başlamak istiyorsun, o zaman juice cleanse’le bir başla, o zaten sana gerekli motivasyonu veriyor. Sonra da diyetine devam et diyorum.

Deniz: Bir de juice sayesinde rutini kırabiliyorsun. Diyet de yapıyorsan lanet olası bir rutinin içindesin. Bir de normalde insanlar devamlı sağlıklı beslenemeyebiliyor her an. İçiyoruz, yiyoruz, haftalık bir kısır döngü var. Orada da güzel bir ara vermeni, rutini kırmanı sağlıyor. Yani juice cleanse başlı başına bir diyet değil, onun yerine bir sağlıklı beslenme, sistemin temizlenmesi yani bir detoks yöntemi.

Sedef: Aynen, direk detoks.Türkiye’de juice cleanse nasıl kısa süreli bir moda yani ‘fad’ yerine bir yaşam tarzı haline gelebilir?
Deniz: Kalıcılık ve süreklilik aslında ürünün gücünden gelir. Biz Juico’yu başlatmadan önce uzun bir deneme sürecinden geçtik, arkadaşlarımıza bu sistemi denettik. Gerek ürünlerin kokusu, gerek tadı ve en önemlisi Juico’yu denettiğimiz 100 kişinin kaçı bize ürün için geri dönüyor, ve üçüncü bir insana bizi tavsiye ediyor. Bunlar bizim için önemli göstergelerdi.

Sedef: 2013 Mart’ında ben İstanbul’a geri döndüğümden itibaren tarifleri oturttum, ve Temmuz’dan itibaren biz artık Deniz’le her hafta juice’ları sıkar hale gelmiştik. Test aşamaları da bu sırada başladı.

Deniz: Biz o deneme dönemini gerçekten çok iyi yaşadık. Herkesin bir kere ‘ben, ben’ diye denemek isteyeceğini biliyorduk, ama tekrarı gelecek mi, bunu görmemiz lazımdı. Gördük ki, insanlar juice cleanse yapınca kendilerini daha iyi hissediyorlar ki tekrar yapmak istiyorlar. Bu da bize Juico’da bir potansiyel, bir gelecek olduğunu gösterdi.
Bir de, insanlar uzunca bir süre her türlü diyete atladılar, denediler. Ama artık Türkiye’de sağlıklı yaşam tarzının ön plana çıkmasıyla insanlar daha seçici davranıyorlar. Her türlü diyeti ya da detoksu olduğu gibi kabul etmiyor ve sorguluyorlar. Bu bir bilinçlenmenin göstergesi.Peki o bilinçli müşteriler size hangi soruları soruyor?
Deniz: Örneğin şu soru geliyor, ‘Ama bunların içinde lif yok, fakat lif önemli bir şey değil mi?’ Bizim cevabımız şu, evet lif önemli bir şey ve biz bunu yadsımıyoruz, ama bizim zaten cleanse’deki amacımız Sedef’in de söylediği gibi sindirim sistemini dinlendirmek.

Sindirim sistemini dinlendirmek neden önemli?
Sedef: Vücut varolan enerjisinin çoğunu, resmen yarısından fazlasını düşünmeye ya da hareket etmeye değil, sindirmeye harcıyor. Bizim vücudumuza aldığımız bütün şeker ve ondan elde edilen enerji sindirime ayrılıyor. O kadar büyük bir enerjinin bir kısmını sen detoks sayesinde onarıma harcıyor ve vücudun ihtiyacı olan yerlere aktarılmasını sağlıyorsun, yani hücrelerinin yenilenmesine enerji kalıyor. Dinlendirmek bu yüzden önemli. Lif konusunda da, lif sindirilmesi en zor şey olduğu için sindirim sistemini dinlendirirken lif almıyorsun. Kullandığımız makinayı o yüzden Amerika’dan getirttik, juice’larda hiç posa yok, sadece su çıkıyor. Sen bu sayede sindirim sistemini zorlamadan vücudunun ihtiyacı olan vitamin ve enzimleri direk hücrelerine gönderiyorsun. Bu sırada hiçbir şekilde vücudunu mahrum bırakmıyorsun, tam tersine hücrelerinin ihtiyacı olanı fazlasıyla alıyorsun. Çünkü normal hayatta insanlar bu kadar sebze ya da meyve tüketmiyorlar, halbuki Juico’yla bu meyve ve sebzelerin tüm potansiyelini hücrelerine ulaştırıyorsun.

Juice’larda sadece enerji yani karbonhidrat var gibi bir önyargıya nasıl cevap verirsiniz?
Deniz: İnsanların bir diğer sorusu da juice’larımızın kalorisi, ne kadar karbonhidrat var vesaire. Biz zaten test aşamasında tüm karbonhidrat, protein, yağ , mineral ve vitaminlerinin ölçümünü yaptık. Çok yakın zamanda da tüm Juico şişelerinin arkasında besin değerleri olacak. Örneğin insanlar bize ‘ben akşamları spor yapıyorum, hangi juice’un protein değeri daha yüksek, hangisini tercih edeyim?’ gibi sorular soruyorlar. Ya da ‘bunların içinde yeterince protein var mı?’

Sedef: Protein sorusunun cevabı özellikle iki juice’ta saklı. Bir tanesi çok ciddi bir bitkisel protein kaynağı çiğ kajuyla oluşturduğumuz Beyaz juice. Bir diğeri de, insanların aklına gelmiyor genelde ama, Yeşil juice. Yeşil’de ıspanaktan dolayı ciddi bir protein var. Sadece meyve ve sebzeden protein alınmaz önyargısını kırmamız gerekiyor.İnsanların Juico’yu tercih etmelerinin sebebi nedir? Çünkü aslında herkes sizin kadar posasız olmasa da bir yere kadar bu juice’ları sıkabilir.
Deniz: Biz aslında biraz da kendimizi baltalıyoruz insanlara evinizde de juice yapın diyerek. Çünkü ne kadar juicing yaparsan, o kadar sağlıklı. Ama bizim özelliğimiz şu: biz senin için en taze ürünleri gününde üreticinin kendisinden ve halden alıyoruz. Sana bir paket hizmeti, bir servis, kolaylık sunuyoruz. Kullandığımız teknolojiyle de hiçbir katkı maddesi ya da şeker eklemeden üç gün boyunca taze kalan juice üretiyoruz.

Juico neden organik değil?
Sedef: Deneyimlerimize dayanarak gördüğüm şey Türkiye’de varolan organik üreticiler ya çok küçük ya da zamanında teslimatta zorlanıyorlar. Ayrıca tabii fiyatı da ciddi şekilde etkiliyor organik ürün. Biz de organik üreticiyle anlaşıp, Juico’yu organik olarak lanse edip, ona göre fiyatlandırıp, daha sonra organik ürün elimize ulaşmadığında müşterilerimize mahçup olmak istemedik. Bizim tercihimiz, organik tarım yerine kontrollü tarım yapan üreticilerle çalışmak oldu.

Tavsiye ettiğiniz juice cleanse takvimi nedir?
Deniz: Tamamen kişinin kendi ihtiyacına ve tercihine kalmış bir şey aslında. Ama Sedef de ben de kişisel tercihlerimizi söyleyebiliriz. Biz dört farklı kür paketi olsa da neticede standart bir ürün sunuyoruz ama vücutlar standart değil. Dolayısıyla herkes kendi ihtiyacını deneye deneye buluyor ve kendi formülünü oluşturuyor, bu da çok güzel bir şey. Benim idealim ayda üç gün rutin bir şekilde juice cleanse yapmak. O bana çok iyi geliyor.

Sedef: Bazı insanlar da sadece mevsim değişikliklerinde juicing yapmak istiyorlar. O yüzden senede dört kere üç günlük kürler yapıyorlar. Ya da daha uzun, altı gün kadar yapmak isteyenler de var. Ya da iki haftada bir, bir gün yapmak isteyenler var. Herkesin hayat tarzına göre dinlendirme ihtiyacı ortaya çıkıyor.Bu kadar konuştuk, biraz da favori juice’lardan bahsedelim.
Sedef: Benim favorim kırmızı, yani pancarlı olan.

Deniz: Benimki yeşil.

(Gastronot: Benimkisi beyaz.)

Beyaz juice diğerlerinden farklı, sonuçta içine kaju giriyor. Neden?
Sedef: Aslında Beyaz’ın çok büyük önemi var. Çünkü asıl protein kaynağın bizim suyla karıştırarak elde ettiğimiz ham kaju sütü. Ve ayrıca tüm cleanse’de vücuduna giren tek yağ kaynağı da yine kaju. Çünkü vücudunun yağa da ihtiyacı var. Bir de tansiyonu dengelemek amacıyla çok az deniz tuzu ekliyoruz. Tadında da fark yaratıyor.

Deniz: Beyaz’ın en güzel tarafı cleanse’de sonuncu içecek olması. Yatağa mutlu girmeni sağlayan iyi bir final beyaz.

Sedef: Sindirimde de Beyaz’ın sonuncu olmasının sebebi şu: normal şartlarda beslenirken, eğer ciddi bir protein alınacaksa onun akşam öğününde alınması sindirimin verimliliği açısından önemli.Son sözler?
Deniz: Biz A’dan Z’ye bu işin içindeyiz. Meyve ve sebzelerin yıkanmasından tutun, onların sıkılması, şişelenmesi, paketlenmesi, hepsini biz yapıyoruz. Böyle olmasını da tercih ediyoruz. Hatta yakın zamana kadar tüm siparişlerin teslimatını da biz ikimiz yapıyorduk. Bu çok gurur verici bir şey. Hem de müşterilerimize güven veriyor, çünkü bu ürünün kimin elinden çıktığı belli.

Bonus: The Juico Playlist
Hayat müziksiz olmaz, Juico da müziksiz olmaz. Juice’larınızı içerken eşlik edecek track’ler de Deniz’den geliyor:
Yeşil, güne başlarken: Jakki – You Are The Star
Tatlı Sarı: Bob Marley – Is this love
Sarı: Metronomy – Look
Turuncu: Empire of the Sun – Alive
Kırmızı: Beirut – Prenzlauerberg
Ve son olarak...
Beyaz: Pharrell – Happy

Juico.com.tr
0212 270 9449
hey@juico.com.tr