İçinden Resim, Müzik, Sinema Geçen Haftasonu Önerileri
06 Aralık 2013
6 Aralık Cuma

18:00 Per-so-na #2: Koray Kantarcıoğlu-Landscapes/Manzaralar @ Nesrin Esirtgen Collection
Istiklal Caddesi No:163 Mısır Apt. Kat 5 D 17 BeyoğluKoray Kantarcıoğlu’nun ilk kişisel sergisi “Manzaralar”, Nesrin Esirtgen Collection ve Per-so-na projesi’nin işbirliğiyle düzenleniyor.

Kantarcıoğlu’nun 2002’den bu yana üzerinde çalıştığı soyut manzara çizimleri, yer yüzü şekillerinin oluşumlarından, deprem gibi doğal fenomenlerden ve astro fotoğrafçılıktan ilham alıyor.

Kantarcıoğlu, çizimlerinin temel elemanı olarak pikseli kullanıyor ve PC’lerin klasik çizim yazılımı
“MS Paint” ile çalışıyor.

Sergide, Koray Kantarcıoğlu’nun Erdem Ergaz ile üzerinde ortak çalıştığı Duopoly adlı bir çizim de yer alacak.


21:00 Shilpa Ray/Weed @ Bahane Lounge
Caferağa Mah. Miralay Nazım Sokak No:20, Kadıköy

Bahane Lounge pek sevgili arkadaşım Yankı Bıcakcı’nin müzik direktörlüğünde kış sezonuna giriyor.
Bu gece;

Shilpa Ray (Brooklyn)
Brooklyn’li Shilpa Ray, çok farklı dönem ve akımlardan etkileşimler taşıyan müziğinde kendine ait bir anlatının peşinde olan bir müzisyen. Shilpa Ray and Her Happy Hookers adı altında kendi grubuyla iki albüm yayınlayan müzisyen, 2013 sonbaharında solo olarak hazırladığı EP’sini Nick Cave’in plak şirketi Bad Seeds LTD etiketiyle yayınladı. Ekim ortalarından beri Nick Cave & The Bad Seeds’le Avrupa turnesinde olan Shilpa Ray, Avrupa’daki ilk turnesinin sonunda İstanbul’a da uğruyor. Vokal bazlı müziğinde dokunaklı ve gergin anları iç içe kullanan Shilpa Ray, eşine az rastlanır bir performansla 6 Aralık akşamı Bahane Lounge’da olacak.Weed (İstanbul)
Weed, gitarda Şevket Akıncı, basta Çağlayan Yıldız, ve davulda Şenol Küçükyıldırım’dan oluşan kadrosuyla Bahane Lounge’da olacak. Müzikte doğaçlamayı önemli bir estetik form olarak benimseyen Weed, konserlerinde yazılı parçaları ve doğaçlamaları iç içe geçiriyor.


7 Aralık Cumartesi

Kolombiya: Latin Amerika'dan ÖykülerPera Film Aralık ayı boyunca Latin Amerika sinemasına, özellikle de Kolombiya ve Arjantin sinemasına odaklanıyor.

Sinema yasası’nın gerçekleşmesinden bu yana, adet bir patlama yaşayan Kolombiya film endüstrisi, yılda ondan fazla film yapılıyor, en önemli uluslararası festivallerden davetler ve ödüller geliyor, izleyici sayısı artıyor. Kolombiya sineması bugün gelişim sürecinin çok önemli bir kavşağında – son on yılda kaydadeğer bir büyüme yaşadı. Pera Film, Kolombiya Büyükelçiliği ve Instituto Cervantes’le işbirliğiyle bu büyüme ve yaratıcılığı araştıran, dört filmlik bir seçki sunuyor. Kolombiya sineması, Kolombiya kültürünü temsil eden ulusal bir düşselin yaratılmasında büyük rol oynayan bir kimlik ve ötekilik söylemi kurmuş durumda. Farklı türlerden (drama, animasyon, korku) seçilen filmler, Kolombiya sinemasının yeni, henüz belirmeye başlamış canlı hikayeciliğinden örnekler sunuyor.

Fotomuhabirliğin 40 Yılı: Sipa KuşağıFotoğrafçı Michel Setboun ve gazeteci Sylvie Dauvillier’nin «Fotomuhabirliğin 40 Yılı, Sipa Kuşağı» başlıklı ortak kitap çalışmaları, 2011 yılında hayatını kaybeden Sipa Press’in nev-i şahsına münhasır kurucusu Gökşin Sipahioğlu’na saygı niteliği taşıyor. Kitap, yüz kadar fotoğraf ve onlara eşlik eden metin ve röportajlar aracılığıyla, 1973 yılında kurulan ajansın yakın tarihe tanıklığını anlatıyor.

Bu kitaptan yapılan bir seçki ile son 40 yıl içerisinde toplumların ortak belleğinde yer etmiş önemli olayların fotoğraf karelerinden oluşan bir sergi Fransız Kültür Merkezi’nde izleyicilerle buluşuyor. Fotoğrafçıların yorumları ve dönem hakkındaki bilgiler de fotoğraflara eşlik ediyor.


15:00 Red Bull Music Academy Radio Festival @ Istanbul Modern

7 Aralık’ta İstanbul Modern’de iki sahnede gerçekleşecek olan Red Bull Music Academy Radio Festival'de Wild Beasts, The Field, Twin Shadow, T.E.E.D., Motor City Drum Ensemble DJ set (MCDE Recordings), Kaan Düzarat ve Ahu, Farfara ve Branko (Buraka Som Sistema) ve Pilooski yer alacak.Bilmeniz gereken her şeyi biliyorsunuz…