Kim Demiş Papyon Erkekler İçin Diye!
03 Ocak 2014
Hiç maskülen nam-ı diğer erkeksi bir kız çocuğu olmadım. Genç kız da olmadım ve bugün 30 yaşında bir kadın olarak hala yoluma full time feminen devam ediyorum. Amma velakin biri var ki çok seneler evvel kalbimi 12’den vurdu.

Annemle Flashdance’i izlerken, filmdeki figürleri hafızama kopyalayıp bale sınıfında hava atma hesapları yapıyordum. Ama bir anda ağzım açık televizyona kitlenmiştim. Jennifer Beals’in sırtı beline kadar açık beyaz yakalı gömleğinin boynundaki papyonu, gözlerimi yerinden çıkarmıştı. O gün itibariyle artık benim de bir papyonum olmalıydı. Hem de filmdekinin aynısı. Gizli gizli karıştırdığım annemin dolabı “out”, babamın dolabı “in”di o vakitten sonra. Hedef çok netti: papyonlar! Sürekli mini etek giyip, çoraplarını diz altına çeken küçük kız çocuğunun papyonla tanışması işte böyle oldu!Papyon uzun bir süredir hayatımda yoktu daha doğrusu ne dolabımda ne aklımda. Önce Kate Moss Playboy’a soyundu, herkes seksi ve çıplak pozlarına koştu durdu. Ben çocukluk aşkım papyona. Kate’in papyonu içimde yine papyon takma isteğini uyandırdı. Ardından yolum Çukurcuma’ya düştü ve Civan Bay Moda Evi’ni keşfettim. Üç katlı binanın giriş katında antikalar, özel vintage kumaşlar, şişeler, dolaplar, koltuklar ve belki yarım asırdır var olan çeşit çeşit düğmeler bana Mr. Magorium’s Wonder Emporium’u anımsattı. Erkeklere özel dikim takım elbiseler yapan bu minik atölyeye girişim “If I were a boy” (erkek olsam) diye aklımdan geçirdiğim nadir anlardan biriydi. Çünkü sokakta birbirinin aynısı, biraz olsun cesaretli kombinler yapmaktan korkan adamlar geldi aklıma. Onlara” hadi gelin Civan’dan kendinize bir pelerin yaptırın” demek istedim. Sonra da Tolstoy romanlarındaki kahramanlardan biri olup bizim kapımızı çalın.

Rus edebiyat hayallerimden uyanmamı sağlayan, sol tarafta ve hatta mağazanın her yerine dağılmış olan papyonlar oldu. Birbirinden farklı renkler, desenler ve formlarda kendileri için özel tasarlanmış, şeker kutusunu anımsatan kutularından göz kırpıyorlardı. Aklıma 12 yaşımdaki heyecanım geldi ve bu sefer hemen hızlı al tuşuna basıp alabilirdim. Aldım mı? Tabii ki evet. Tolstoy karakteri olmasam da kendi çapında bir karakter olarak yine feminenliğimden ödün vermedim. Nasıl mı? Aynen şöyle: kloş kaşe eteğim, üzerine jean gömleğim, yakasına iliştirdiğim yeni papyonum ve dudaklarıma da kırmızı rujumla alın size dişi maskülen…

İlgilenenler için: Civan Bay Moda Evi
Firuzağa Mahallesi, Çukurcuma Caddesi, No:43 Beyoğlu
Civanblogging.com