Kimliğin Her Şeyin!
27 Kasım 2013
Cinsiyetin, cinsiyetimizin müzikteki rolünü hiç düşündünüz mü? Peki ya kadınlığı ve erkekliği notalarla ve sözlerle en iyi temsil edenleri?

Cinsiyet sanatın her kolu için her zaman değişmeyen yegane konu oldu. Kadın ya da erkek olmak, aşık olmak, kimliğini korumak, kim olduğunu vurgulamak müziğin de en sevdiği konulardan.

Rock’tan pop’a, punk’tan disko’ya kadar herkesin diline dolanan cinsel kimlik özellikle 60’lar ve 70’lerde yapılan parçalara konu oldu. 90’larda da durum aynıydı. Prince’in sahneye çıkarken kullandığı kostümleri ya da biraz daha geriye gidersek David Bowie’nin androjen, cinsel kimliğin neredeyse tamamen homojen bir hale geldiği imajını sanırım hepiniz hatırlayacaksınız.Maskülenlik ve feminenliğin vurgulandığı şarkılar müzik listelerinde her zaman başı çekmeyi başardı. Fakat Prince, David Bowie, K.D. Lang gibi isimler için konu kadın ya da erkek olmaktan öteydi.

Eşcinselliğin daha vurgulu şekilde öne çıktığı şarkılar, erkek bedeninde var olan kadın ruhu ve imajı ya da kadın vücudunda ifade bulan maskülenliğin müzikal temsili parçaları ve onları yaratanlara bir göz atalım: