Sokakların Patronu Godfather
10 Ocak 2014
blank olarak yeni sayıda sokakların patronlarını anıyoruz ve mafyanın gözüpek, tehlikelere meydan okuyan “baba”larına selam gönderiyoruz.

İyi filmler sadece kusursuz oyuncu kadrosu, sürükleyici senaryosu ya da ünlü yönetmenleriyle değil, baştan sona zihinlerimizi meşgul eden film müzikleriyle anılırlar.

Mafya denildi mi akla ilk gelen filmler arasında Godfather (Baba) serisi yer alır. Üçleme ilk filmin vizyona girdiği 1972’den itibaren akıllarda yer etmeyi başarmış ve kült mertebesine ulaşmış yegane suç filmlerindendir. Bugün halen ününden bir şey kaybetmeyen Godfather sinema tarihinin de mihenk taşlarından bir tanesi olmayı başarmış, unutulmaz bir klasik olarak bir çoğumuzun film arşivinde.Godfather serisinin film müziklerini hatırlayanınız var mı bilmiyorum ama şahsen ben ilk filmi izlediğimde her şey bir yana Nino Rota’nın hazırladığı Akdeniz müziklerine gönderme yapan, klasik ağırlıklı parçaları halen unutamam. Kimi parçada adeta bir marş çalıyor zannederken, kimi zaman vals’e mi geçtik diye kendime sorduğum hayli melankolik parçaların oluşturduğu soundtrack, özellikle 70’lerde en az filmin kendisi kadar ünlü olmuş, deyim yerindeyse sinema dünyasında “nam salmış” bir çalışmanın ürünü.

Rota’nın hazırladığı mafyanın karanlık dünyasını birebir yansıtan film müzikleri başı daima dik, kendinden emin ve iddialı bıçkın delikanlılarını ve “baba”larını hatırlamak için biçilmiş kaftan.

Özellikle orkestra müziklerini arşivlerinden eksik etmeyen klasik müzik hayranlarının başyapıt olarak nitelendirdiği soundtrack’te akıllarda en çok yer eden ve benim de unutamadığım parçaları iki bölüm halinde bu hafta sizlerle paylaşıyorum.