ANDROJEN BİR İLHAM PERİSİ: TINA CHOW
06 Ocak 2014
Tina Chow, “nev-i şahsına münhasır” niteleme sıfatını gelmiş geçmiş belki de her yönüyle en iyi yansıtan kadınlardan.

1960’ların sonları, 70’lerin başlarında, moda dünyasını California’lı sarışın bombalar ele geçirmişken, yarı uzakdoğu yarı Alman genleri ve cinsiyet rollerini sorgulatan tarzıyla aradan sıyrılıp Issey Miyake, Andy Warhol, Karl Lagerfeld gibi dahilerin ilham perisi olmayı başaran Tina, “minimal chic” tarzının da bir nevi yaratıcısı sayılabilir.

Modelliğin yanısıra, yakın arkadaşı Andy Warhol’un sayesinde öğrendiği kristallerin iyileştirici gücünden etkilenerek kristal, altın, gümüş, bambu ve ipek bağlarla yaptığı aksesuarlarıyla takı tasarımcılığında da epey başarılı olmuş olan Tina, aynı zamanda adeta bir sanat koleksiyoneri titizliğinde biriktirdiği kıyafet ve aksesuarlarla, günümüzde yaygınlaşmaya başlayan moda koleksiyonerliğinin de öncülerindendi.

Ünlü restoran zinciri Mr.Chow’un sahibi Michael Chow’la olan evliliğinin bitiminin ardından 1992’de AIDS’den hayatını kaybeden Tina Chow’un günümüze bile hala ilham veren tarzını yakalayabilmek için ufak ipuçları:


Parfüm: Bruce Oldfield / Hırka: Ralph Lauren / T-shirt: Proenza Schouler / Ruj: Yves Saint Laurent / Ayakkabı: Manolo Blahnik / Takılar: Tina Chow / Çanta: Alexander Wang / Pantolon: Kenzo /

*Less is more” stilinizi yaratan en önemli motto olmalı. Sade parçaları statement takılarla kombinlemeniz yeterli. Az renk, az detay Tina’nın 80’lerin androjen ruhunu kendinize uygularken önceliğiniz olmalı.

* Beyaz t-shirt anahtar parçanız olmalı. Çok dar ve sentetik olmaması ise ilk şart. Organik koton ya da bambudan yapılan doğa dostu ürünleri tercih etmenizse bonus puan.

* Siyah pantolonsa ikinci anahtar parça. Tina tercihini dolabında düzinelerce bulunan Kenzo pantolonlardan yana kullanırken, siz skinny siyah bir jean ya da fazla detayı olmayan kumaş pantolonunuzu daha maskülen bir görüntü için ‘brogue’larınızla ya da 'feminen duruşumu çok da bozmak istemiyorum' diyorsanız siyah ve mümkünse platformsuz bir ayakkabıyla tamamlayabilirsiniz.

* Üzerinize gri hırkanızı da aldıysanız eyeliner ve gündüz ten renginize yakın tonlarda, akşam içinse kırmızı bi ruj makyaj için bütün ihtiyacınız olan. Saçlarınız Tina gibi kısa değilse at kuyruğu ya da sade bir topuz yeterli olacaktır.

* Gece içinse vintage parçalarınızı, mümkünse uzun elbiseler ve maskülen blazer'larla kombinleyin.

* Gece, gündüz ayırt etmeden en cesur ve dikkat çekici takılarınızdan vazgeçmeyin.