United Colors of Shades
10 Mayıs 2014
Ne çok renk var dünyada!

Hepimizin renklere daha çok ihtiyacı var! Hem çevremizde hem ruhumuzda... Siyah-beyaz bir bakış açısından uzaklaşıp renkleri, desenleri ve formları daha çok görmek, daha çok farklılık aramak gerek. O yüzden 'görmek önemli' dedik. Bizden uzaklara çook uzaklara gitmeye karar verip, kendimizden uzaklaşıp, 'farklılıklara' yakınlaştık. Sonra kafamızı çevirip, meraklı gözlerimizi uzaklara diktik...
Ötelerden berilerden bir sürü hikaye topladık, apayrı yaş̧amlardan, bambaşka kültürlerden, farklı dünya renklerinden. Görmenin güzelliğ̆inden ve gerekliliğ̆inden ilham alarak yola çıkıp diyar diyar gezdiğ̆imiz bu yolculukta boş durmayıp, dünyanın dört bir köşesinde neler takılıyor takıştırılıyor görmek istersiniz diye düşündük.

Sizleri pek bir nev-i ş̧ahsına münhasır dostlarımızla tanış̧tırmaktan mutluluk duyarız!Juhyun / Japonya
Japonya'nın ünlü matcha çayını tatmak için katıldığımız bir Sadou seremonisinde tanıştığımız Juhyun önceki gün katıldığı geleneksel yetişkinlik bayramı kutlamalarında giyeceği kimonosuyla uyumlu olması için Prada'nın çiçekli güneş gözlüklerini takmış (İstanbul İletişim Showroom). Fakat kutlamada Sake'nin ayarını tutturamayıp o karmaşada gözlüğünü kaybeden Juhyun, hikayesini "Neyse, en azından bulmak için o kadar uğraştığım Prada gözlüğümle bir fotoğraf çektirebildim" diye gülerek sonlandırıyor.

Dorshika / Tayland
Annesi Hintli, babası Taylandlı olan melez Dorshika, gördüğümüz üzere her zamanki gibi şans getiren küpelerini takmış. Ama daha da önemlisi bugün Italia Independent gözlüğüyle görüyoruz onu (Turkuaz Optik). Demek ki bugün onun için önemli bir gün. Nereden mi biliyoruz? Biliyoruz çünkü Dorshika'nın daha önceki bir sohbetimizde geçen "Evet ufak batıl inançlarım var. Bazı günler şans getirmesi için uğurlu küpelerimi takarım fakat işimi şansa bırakmayı istemediğim günlerde ise Italian Independent gözlüğümü takmadan çıkmam. Sanırım minik batıl inançlarım bu gözlüğümle olan bağımın yanında hafif kalıyor" sözleri, bu gözlüğünün onun için çok özel olduğunu açıkça anlatıyor.Kissu / Moğol
Kissu Moğol İmparatoru Xenan'ın tek kızı. Geçtiğimiz sonbahar yaşanan kuraklık sonucu babası Xenan'ın verdiği zorunlu göç kararından çok da memnun olmayan Kissu isteksiz de olsa valizini hazırlayıp yola koyulmuş. Kendisiyle yolumuzun üstünde olan bir kervansarayda konaklarken tanıştık. Sohbet ederken göç sırasında kum fırtınasına yakalandıklarını ve çok zor günler geçirdiklerini anlatan Kissu, tam yirmi gündür Dolce & Gabbana gözlükleriyle geziyormuş (İstanbul İletişim Showroom).

Aida
Alışıla gelmiş erkek tüccarlara meydan okurcasına işte size güzel ve güçlü bir kadın tüccar: Aida!
Kendisini ilk gördüğümüzde yapacağı bir anlaşma için koyulduğu Kazablanka yolculuğundaydı ve etraftaki meraklı gözlerle izleniyordu. Anlatılanlara göre onu buralarda tanımayan yokmuş. Zaten sonraki sohbetlerimizde de zarif gözlüğünü çok beğendiğimiz Aida, "Bazen yolculuklarım boyunca tanınmamak için güneş gözlüğümü hiç çıkarmıyorum. Gözlüklerim arasında en sevdiğim mor Tom Ford gözlüğüm bu yolculuğumda da hep benimleydi" diyor (Turkuaz Optik).Rihoni / Limbam
Karşınızda, Limbam kabilesi reisinin eşi Rihoni!
Kendisi, eşi ve çocukları için yöresinin "Royal Family"si desek yalan olmaz. Rihoni, bugün kabile üyeleriyle vakit geçirmek ve daha çok kaynaşmak için davul çalma ritüeline katılmaya karar verip hızlıca hazırlanmaya başlamış. Saç bandını takıp saçlarını özenle taramış, sade ve mütevazi giyinmeyi tercih etmiş. Fakat tam çadırından çıkarken "Ne de olsa koskoca kabile reisinin eşiyim, bir nevi buraların kraliçesi sayılırım!" diyerek sade giyimine uyumlu fakat cool bir hava yaratan Super güneş gözlüklerini takmış (Shopigo).

Kiri / Kamboçya
Kiri, Kamboçyalı bir müzisyen ve grubuyla birlikte Mahori müziği icra ediyor. Onu gördüğümüz anda tamamen sıradışı bir kadınla karşı karşıya olduğumuzun farkındaydık. Rüyasında görüp etkilendiği şekilleri ve formları vücuduna dövme yaptırarak da kendini ifade etmeye çalıştığını söyleyen Kiri, o geceki sahne performansından hemen önce "Sahneye çıkarken kullanmayı en sevdiğim aksesuar güneş gözlüklerim!" diyerek taktığı Italia Independent gözlüğüyleyken hayran kaldık (Turkuaz Optik).Jojo / Afrika
Jojo o gün giyinmiş kuşanmış, ‘her şeyim o benim’ dediği küçük kaplanı Sweety ile bir hatıra fotoğrafı çektirmek için fotoğrafçıya gelmiş. Ona hep Sweety'i hatırlattığı ve fotoğrafta kaplanıyla uyumlu olmak istediği için de desenli Italia Independent gözlüğünü takmış (Turkuaz Optik). Gelin görün ki tam bizim Sweety'i kucağına almış pozuna hazırlanırken flaştan korkan hayvancağız kaçtığı için Jojo objektife gözlüğüyle tek başına poz vermek zorunda kalmış.

Samantha / Kenya
O bir avcı! Samantha'yı onca erkek rakibine rağmen bu ayın av rekorunu kırarak büyük şef Hia tarafından ödüllendirildiği ayinde tanıştık. Bu ayinin onun için çok önemli olduğu her halinden belliydi. Sonradan kendisinin de anlattığı üzere Samantha o gece için en şık kıyafetlerini giymiş, büyük babaannesinden yadigar gösterişli kolyesini takmış ve yola koyulmuş. Ayine gittiğinde is büyük şef en büyük boynuzlu ala geyiği avladığı için bu muhteşem Dolce & Gabbana gözlükleri hediye etmiş (İstanbul İletişim Showroom). Samantha kendisine verilen bu muhteşem gözlük için "Artık çocuklarıma yadigar bırakacağım en değerli aksesuarım belli oldu!" diyor.