Takım Elbise Kuralları
09 Ocak 2014

Madem bu ayki konumuz mafya ve gangsterler, size Don Vito Corleone’nin bile baş edemediği bir konudan bahsetmek isterim; takım elbise seçmek. Çalışan herkesin, ki çok rahat işi olanların bile bazen giymek zorunda olduğu takım elbiseler korkulu birer rüya haline dönüşebiliyor. Aslına bakılırsa en düzgün takım elbiseyi seçmek zor bir kimya problemi çözmek gibi. Normal alışveriş alışkanlıklarımızdan farklı olarak lapel, beden ölçüsü, drop, paça boyu, kol boyu, doğru gömlek seçimi ve uygun kravat kullanımı devreye giriyor. Hatta bazı özel günlerde kol düğmesi de. Anlaşılacağı üzere formül oldukça uzun ama yapılması gerekenler bir o kadar basit.

Kural 1
Omuzlar ne dar ne geniş olmalı. Ne kadar geniş omuz o kadar erkek modası geçmişte kaldı. Sevgili Hedi Slimane erkekleri de bugünlerde pek karşımıza çıkmadığına göre en uygun omuz ölçüsü bize tam olandır. Yani normal omuz genişliğinizden ortalama 1 cm. geniş ölçü en iyisidir.Kural 2
Ah o kollar yok mu o kollar. Bir takım elbisenin rahat olup olmadığının göstergesidirler. En önemli nokta bir ceketi askıda elimize aldığımızda kollar yaklaşık 15 derece açı ile ileriye bakmalıdır. Neden mi? Çünkü rahat hareket alanı yaratmak önemli bir kural. Düşünün bir ceketle araba kullanıyorsunuz, kollar ne kadar önde olursa o kadar rahat edersiniz. Bu yüzden kol ile ceketin arasındaki açıya dikkat!

Kural 3
Ceket kol uzunlukları özellikle benim ilgi alanıma giriyor. Çok net hatırlıyorum okul uniforması alırken ceket kolları baş parmağın yarısında olacak şekilde ayarlanırdı. Eğer hala böyle kol boyu ile dolaşıyorsanız yazıma biraz daha konsantre olun ve beni iyi dinleyin. Bir erkeğin en önemli temizlik göstergesi kolalı yaka ve manşeti değil midir? Anneniz size öğretmedi mi? Neyse asıl konumuza geri dönelim. Kol boyu yaptırırken gömlek manşetinden 1 cm yukarıda olacak şekilde yaptırmalısınız.İşte burada formülün en önemli kısmına geldik; Drop. Arkadaşlar basitçe tanımlamak gerekirse drop bir ceketin kol ve beden uzunluğuna verilen isimdir. Yani boyumuz ne kadar kısa ise drop o kadar küçük, eğer bir basketbolcu iseniz drop o kadar büyük olur. Aslına bakılırsa, iyi bir ceket seçmedeki en önemli etkendir. Çünkü kol boyunu yaptırdığımızda 4 düğme yerine 2 düğme kalsın istemeyiz. Bu yüzden kendinize uygun bir drop bulun. Mağazadan arkadaşlar sizinle ilgilenecektir.
Kural 4
Ceket nasıl kapanır bileniniz var mı? Hayatım boyunca erkek modası ile uğraştım ve her zaman karşıma çıkan bir problem oldu. ARKADAŞIM ceketin 2 düğmesi kapanmaz! En üst düğmeyi kapatacaksın ki nefes alabilesin, rahat edebilesin. Peki ya kurvaze ceketlerde nasıl olur? Zaten 2 düğmesi sabit olan bu ceket modelinde de iliklenen 2 düğmeden alttaki düğme açık bırakılır. Söylememe gerek yok diye düşünüyorum. Lütfen düğmesi rahat kapanan bir ceket alın.Kural 5
Ceket uzunluğu seçimi de bir takım elbisede oldukça önemli. Aslına bakılırsa doğru drop seçimi oldukça önemli. Çünkü bir cekette her ne kadar kol boyu ayarlaması yapılsa da ceket boyuyla oynanması çok yanlış bir harekettir. Boy kısaldıkça ceplere daha yakınlaşacağından bir orangutan gibi gözükebilirsiniz. Lütfen dikkat.

Kural 6
Pantolon seçimi. Şimdiden söylendiğinizi duyabiliyorum. Slim fitttttt. Evet evet güncel moda cinayetleri volume 1: slim fit pantolon tutkusu. Arkadaşım genel olarak türk erkeğinin anatomisi bir futbolcudan ilham alınararak yapılmış olsa gerek. Slim fit güzeldir, trend’dir elbette fakat lütfen ama lütfen bir futbolcu bacağına sahipseniz bu trend’i es geçin. Zaten normal kalıp bir pantolon sizde slim fit olacaktır. Fakat benden size bir tüyo; pantolon paça boylarınızı 17-18 cm’e fixleyin. Sizi daha atletik gösterecektir. Bir de lütfen paça boylarınız ne çok kısa ne de ayakkabının üzerini örtecek gibi olsun. İdeal paça boyu ayakkabı bağcığının 2. deliğine denk gelen yerdir.